Congratulations -316

Upon your graduation (316 graduates), we are grateful and so proud of you. When you graduate, you make a new beginning . with your graduation, you are given an opportunity to try what you have learnt at the University. The University has taught you to be a good believer of the Lord Jesus, who taught you to be a good servant with godliness and excellence. Dear Graduates this the time for you to exercise your faith for Godliness and excellence for Servant-hood.

Kumi University is called to be a catalyst for change, the change toward new person, new leadership and new community. This change cannot take place without your commitment to godliness and excellence for servant-hood.  You stand today before a call to be a servant leader, godly and professionally excellent. Please maintain the norm while serving communities out there.

Thank you

13th List of Graduates 2017

LIST OF GRADUATES 2017 
DEAN FACULTY OF EDUCATION AND LANGUAGES TO PRESENT THE FOLLOWING FOR THE AWARD OF DIPLOMA IN SECONDARY EDUCATION OF KUMI UNIVERSITY
1. ABAIKI CHARLES
2. ADONGOT SUSAN
3. AJALO MARY GORETTI
4. AKORI VIVIAN
5. AMUGE TERESA
6. AMURIAT DAVID
7. ASIMO ANGELLA
8. ASIO IMMACULATE
8. ASIO JULIET
9. AYUPO JOSEPHINE
10. CHEBET SHADRACK
11. CHERUKUT FENNY
12. IMOOT JAMES
13. JIGA IVAN
14. NABULAYI AISHA
15. NESONZE PHIONAH
16. OCHILAJE ANTONY JULIUS
17. OJAMUGE GEORGE WILLIAM
18. OKIROR ISAAC
19. OLAKI SIMON KOKAS
20. OPIO GEOFREY
21. ORIOKOT HENRY MOSES
22. OSUNGE CHARLES
23. OTEI STANLEY
24. OTEKER JOHN BOSCO
25. OTIM MOSES
26. OUCHUL EMMANUEL
27. TINO JOSEPHINE
28. WAKYAYA SEDRICK WATULO
DEAN FACULTY OF EDUCATION AND LANGUAGES TO PRESENT THE FOLLOWING FOR THE AWARD OF DIPLOMA IN PRIMARY EDUCATION OF KUMI UNIVERSITY
1. AANYU ANNA GRACE
2. AANYU SARAH BARBARA
3. ACHAN GRACE
4. ACHOM ESTHER
5. ACOM REBECCA
6. ADEKE FLORENCE
7. ADIE CHRISTINE
8. ADONG DINAH
9. AGEMO ESTHER
10. AGUTI JUDITH
11. AKELLO SARAH
12. AKITENG MARY FLORENCE
13. AKITU JOHNSON
14. AKURUT AGNES
15. ALUKA DINAH
16. ALUNGAT EDITH RUTH
17. AMECU GODFREY
18. AMITIRI CHRISTINE
19. ANGELA LEUBEN
20. ANIKO CATHERINE
21. APIO DINAH
22. APIOT STELLA ROSE
23. ARIIM TOPISTER
24. ATEKIT MARY
25. ATEME ALICE
26. CHERIREY DENIS
27. ECHA PATRICK GODFREY
28. ECODU FREDRICK
29. EDIERA ENOKA
30. EILU EJOTU NATHAN
31. EKAMU PETUA
32. ELANGA SAMUEL
33. EMASU SAMSON
34. ENYIPU GODFREY
35. ESIKEIT JOSEPH
36. IBAAT HELLEN
37. IKINYOM CHRISTINE
38. KABAHUMUZA STELLA MARIS
39. MULOWAZA NORAH
40. MUNDURU NANCY
41. MURON DAVID
42. NETONJE FRED
43. OBWALINGA MOURIS
44. ODONG CHARLES
45. OKURUT DAVID
46. OKURUT DAVID
47. OLUPOT FRANCIS
48. OMACAR ANDREW
49. OMUS THOMAS
50. OONYU JULIUS
51. OPIO FRANCIS
52. OPOLOT KENNETH
53. ORONO YASONI
54. OSIRE OPOLOT JAMES BON
55. OTIM CHARLES
56. SANGE SYLIVIA
57. WATYEKERE GEORGE MAURICE
58. YAPMONGUSHO RUTH
DEAN FACULTY OF EDUCATION AND LANGUAGES TO PRESENT THE FOLLOWING FOR THE CONFERMENT OF THE DEGREE OF BACHELOR OF EDUCATION OF
KUMI UNIVERSITY.
1. ACABAT PERPETUA
2. ACHOM CHRISTINE
3. ADEMUN BERNADETTE
4. AGEET JOHN
5. AGEMO BEATRICE
6. AIYO BETTY
7. AJENI NATHAN
8. AKELLO CAROLINE SUSAN
9. AKOL AMOS
10. AKOL RAMADHAN
11. ALUPO MARY CONSTANCE
12. AMAO ANNA ROSE
13. AMAYO JULIET EUNICE
14. AMONG ANGELA ROSE
15. ANYAIT ANNET GRACE
16. APILA LEAH
17. ASEDEKE JOSEPH
18. ASIRE MARY CHRISTINE
19. ATIM HELLEN MILLY
20. BOYO DANIEL
21. CHEBET JOEL
22. EDEMU JOHN FRANCIS
23. EKUDO FRANCIS
24. ETIEKU EMMANUEL
25. ETUKET AUGUSTINE
26. EYOKU KORUM SIMON
27. IGONYO ANNET
28. IJALA JOHN
29. KANYA DAVID
30. KASOLO ALEX
31. KATEU JOREM
32. KEDI CHARLES
33. KIGAI PATRICK
34. LOKOL MARK
35. LONGOLI SCHOLASTICA
36. MUFUMU SAMSON
37. MURON SILVER JOVAN
38. MUTALI SADANI MUSA
39. NKEWE CHARLES
40. OGIRE RICHARD
41. OJILONG SAMUEL RICHARD
42. OKEJU MOSES
43. OKELLO GEORGE STEPHEN
44. OKELLO STEPHEN
45. OKIA JAMES
46. OKWAPUT JULIUS
47. OKWII ERIC
48. OLUK JOHNSON
49. OMENYUK MARTINE
50. OMODING ANDREW
51. OMUDONG SIMON PETER
52. ONYEBA FRANCIS
53. OPUWA FLORENCE
54. ORIOKOT CHARLES
55. OSIRE JUSTINE
56. OTEETE WALTER
57. WALIMBWA DAVID
58. WANDERA ANDREW
59. WANGOLO ROSE
DEAN FACULTY OF EDUCATION AND LANGUAGES TO PRESENT THE FOLLOWING FOR THE CONFERMENT OF THE DEGREE OF BACHELOR OF ARTS WITH
EDUCATION OF KUMI UNIVERSITY.
1. ACEDA JULIUS
2. ACHIRO NIGHT
3. ADIEBO JULIUS
4. AGUU FLAVIAN
5. AJILONG PENNINAH
6. ALOET JAMES
7. ALOKA MOSES
8. AMUGE TABITHA LUCY
9. AMULEN TERESA
10. APIRO DEBORAH
11. ASIO ELIZABETH
12. CHELANGAT ESTHER
13. CHEMUTAI RACHEL
14. ELUDAI JOHNSON
15. EMARU SAM
16. GWAMOIZA WILBER
17. ISIMONI PRISCILLA
18. KIBET ALEX
19. MEJJE ROBERT
20. NADUNGA SANDRA
21. NASILA FATUMA
22. ODONGO JONAH
23. OILE DANIEL
24. OINOME DENIS ANDREW
25. OKEDI JULIUS
26. OKELLO JOHN PAUL
27. OKELLO REBEKAH FAITH
28. OMONGOLE MUSA
29. OMULE DAN
30. ONGIMA EMMANUEL
31. ONYAIT AMOS
DEAN FACULTY OF EDUCATION AND LANGUAGES TO PRESENT THE FOLLOWING FOR THE CONFERMENT OF THE DEGREE OF BACHELOR OF SCIENCE WITH
EDUCATION OF KUMI UNIVERSITY.
1. ETWARU PAUL
2. KULUME KEVIN
3. OKULA ALEX
4. OKWII SIMON PETER
5. ONYAIT JAMES PETER
DEAN FACULTY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY TO PRESENT THE FOLLOWING FOR THE AWARD OF THE CERTIFICATE IN INFORMATION TECHNOLOGY OF
KUMI UNIVERSITY
1. ADONG BETTY
2. AKABWAI ARON ODEKE
3. AKOL JOSEPHINE
4. ALUPO ELIZABETH
5. AMITO ESTHER LEAH
6. AMITO GRACE
7. AMODING JESCA
8. ANYADAI SEBASTIN
9. AZENA MUSA
10. DIIRA JENEFER
11. DOT ANYUON YAI
12. EGIMU SAMUEL
13. EMANNUEL APOLLO ALFRED
14. EMENYU SALUME
15. ENGWAU AARON

16. ESAMU EMMANUEL
17. EYUMU MACKAY
18. FRANCIS JAMES TIA
19. JURUA SUNDAY JACOB
20. MADLEN JOHN ANDREA
21. NAMAJA ESTHER
22. OJAKOL SAM
23. OKALEBO PAUL ISRAIL
24. OKEDI CHARLES NOEL
25. OROMA ABRAHAM
26. OTIM SAMUEL MICHEAL
27. STEPHEN LEMI CLEMENT
28. TUKEI CUTHBERT
DEAN FACULTY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY TO PRESENT THE FOLLOWING FOR THE AWARD OF THE DIPLOMA IN INFORMATION TECHNOLOGY OF
KUMI UNIVERSITY
1. ALEPUS CHRISTINE
2. AMAYO ESTHER
3. AMITO GRACE
4. EBIOT DEO
5. MUTANJE SILAJI
6. OBOI SAMSON
7. ODONGO AMBROSE CEASER
8. OKANYA DERRICK PATRICK
9. OLEPUS JOASH
10. OLUKA STEPHEN
11. SAPIRO HARRIET
12. OKIRIA ASHA MORRIS
DEAN FACULTY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY TO PRESENT THE FOLLOWING FOR THE CONFERMENT OF THE DEGREE OF INFORMATION TECHNOLOGY OF KUMI UNIVERSITY
1. IDIAO ENOCK
2. IMALINGAT JAMES RICHARD
3. ODONG JOEL
DEAN FACULTY OF SOCIAL SCIENCES AND MANAGEMENT STUDIES TO PRESENT THE FOLLOWING FOR THE AWARD OF THE CERTIFICATE IN SOCIAL WORK AND SOCIAL ADMINISTRATION OF KUMI UNIVERSITY
1. AGWANG MARTHA
2. AKELLO ELIZABETH
3. AKIROR KEVIN
4. AMUGE JUSTINE
5. ANYOIN IRENE
6. ARIKO JAMES
7. ELAU MATHIAS
8. ISODO ESTHER
9. JOSEPHINE NYAMON H.J
10. KOJO BEAUTRICE .J.O
11. MONIKA LOKINA JOSEPH
12. OURA STEPHEN
DEAN FACULTY OF SOCIAL SCIENCES AND MANAGEMENT STUDIES TO PRESENT THE FOLLOWING FOR THE AWARD OF THE CERTIFICATE OF SECRETARIAL
STUDIES OF KUMI UNIVERSITY
1. AKAMO ELIZABETH
2. APIO CATHERINE
DEAN FACULTY OF SOCIAL SCIENCES AND MANAGEMENT STUDIES TO PRESENT THE FOLLOWING FOR THE AWARD OF THE DIPLOMA IN BUSINESS
ADMINISTRATION OF KUMI UNIVERSITY
1. ARIONGET ESTHER BENNA
2. ACHOM ROSE
3. CHEPKWURUI ISAAC
4. OKELLO JOHN

5 AMAASE HELLEN IMMACULATE
6. IJENAT PATRICK
7. EKAMUNAIT EMMANUEL
8. NAMASA KANA GRACE
DEAN FACULTY OF SOCIAL SCIENCES AND MANAGEMENT STUDIES TO PRESENT THE FOLLOWING FOR THE AWARD OF THE DIPLOMA IN DEVELOPMENT STUDIES OF KUMI UNIVERSITY
1. ADIAMA EMMANUEL
2. CHEBET FAUZA
3. OKIRIA GIRIFASIO
4. OMUKODA SAM EZRA
DEAN FACULTY OF SOCIAL SCIENCES AND MANAGEMENT STUDIES TO PRESENT THE FOLLOWING FOR THE AWARD OF THE DIPLOMA IN SOCIAL WORK AND
SOCIAL ADMISTRATION OF KUMI UNIVERSITY
1. ACOLA STELLA HOPE
2. AGETU SAMUEL ALEXANDER
3. AGOLET JANE FRANCIS
4. AKOL ESTHER LYDIA
5. AKULLU LILLIAN BUA
6. ANYOIN ANN MARGRET
7. AYUPA MIRRIAM
8. EGONYA DANIEL
9. IKIRING EDITH
10. IMERIGET O. FRANCIS
11. LOKOL MOSES
12. MUSUYA LILIAN
13. NANGO SABETH
14. ODAPU ANTHONY
15. OISU GODFREY MARTIN
16. OJEDE MORRIS
17. OJOK MOSES
18. OKEDI ROBERT
19. ONYEGE EMMANUEL
20. OTHIENO RONALD
21. SENZULA BRIDGET CATHERINE
DEAN FACULTY OF SOCIAL SCIENCES AND MANAGEMENT STUDIES TO PRESENT THE FOLLOWING FOR THE A WARD OF A DIPLOMA OF PUBLIC ADMINISTRATION OF KUMI UNIVERSITY
1. ANABO ESTHER
2. KIBERE DANIEL
3. NANDUDU CATHERINE

4. OKOLIMO JOSEPH
5. TWANI GRACE
DEAN FACULTY OF SOCIAL SCIENCES AND MANAGEMENT STUDIES TO PRESENT THE FOLLOWING FOR THE A WARD OF A DIPLOMA IN ADMINISTRATIVE AND SECRETARIAL STUDIES OF KUMI UNIVERSITY
1. ADANGAN DEBORAH
2. ADEKE DOREEN
DEAN FACULTY OF SOCIAL SCIENCES AND MANAGEMENT STUDIES TO PRESENT THE FOLLOWING FOR THE CONFERMENT OF THE DEGREE OF BACHELOR OF BUSINESS ADMINISTRATION OF KUMI UNIVERSITY
1. ADONGO CHRISTINE
2. AKELLO MARY SCOVIA
3. APORU GEORGE
4. BWAYO RICHARD
5. CHEBET PROTESHIA
6. ECABU JULIUS
7. EDELU JOHNSON
8. KIPLAGAT TOO JAMES
9. MANIKA DANIEL
10. ODONG JULIUS
11. OGUNIA MOSES
12. OTIM EDMOND
13. PUTAN RICHARD
DEAN FACULTY OF SOCIAL SCIENCES AND MANAGEMENT STUDIES TO PRESENT THE FOLLOWING FOR THE CONFERMENT OF THE DEGREE OF BACHELOR OF DEVELOPMENT STUDIES OF KUMI UNIVERSITY
1. EBOU JOEL ENGWEDU
2. ENOU RICHARD
3. ISORET EVERLINE
DEAN FACULTY OF SOCIAL SCIENCES AND MANAGEMENT STUDIES TO PRESENT THE FOLLOWING FOR THE CONFERMENT OF THE DEGREE OF BACHELOR OF HUMA RESOURCE MANAGEMENT OF KUMI UNIVERSITY
1. KIYAI CAROLINE
2. OKELLO GEOFFREY
3. OTIM WILLIAM
4. OYABIRA MOSES
DEAN FACULTY OF SOCIAL SCIENCES AND MANAGEMENT STUDIES TO PRESENT THE FOLLOWING FOR THE CONFERMENT OF THE DEGREE OF BACHELOR OF PUBLIC ADMINISTRATION OF KUMI UNIVERSITY
1. ANIGO EVERLYN
2. ATIM OKAE SARAH
3. CHERUTO RUTH
4. NANDEGE THOMAS
5. OKINYOM JOSEPH
6. OKURUT SILVER
7. OTUKEI EDWARD GEOFFREY
DEAN FACULTY OF SOCIAL SCIENCES AND MANAGEMENT STUDIES TO PRESENT THE FOLLOWING FOR THE CONFERMENT OF THE DEGREE OF BACHELOR OF
SOCIAL WORK AND SOCIAL ADMINISTRATIOM OF KUMI UNIVERSITY
1. ACHAN CHRISTINE
2. ADIPO SUZAN
3. AGUTI STELLA AGNES
4. ALINGA MTEI ALEX
5. ALUPO AGNES
6. ASIBAZUYO ANNET
7. KIPTOO FRED
8. ODEKE CHRISTOPHER
9. TINO JANET FLORENCE
Note! This list may be updated any time before graduation date.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *